Základní škola Svatobořice Mistřín

Základní škola

Svatobořice-Mistřín

ŠKOLNÍ EXKURZE - ZÁJEZD DO LONDÝNA

Základní škola
9.A
9.A-konec 2018
9.B-konec 2018

ŠKOLNÍ EXKURZE – ZÁJEZD DO LONDÝNA

 

 

Ve dnech 20.-24.5.2018 odjeli žáci 8. a 9. ročníků na zájezd do Londýna (20 žáků). Cestovali jsme společně se základní školou z Vyškova.

V den příjezdu jsme si pěšky prošli historické centrum Londýna. Dopoledne Westminster Bridge, Westminster Abbey, The Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street, Horse Guards Building (White Hall – Horse Guards Parade) se střídáním stráží. V St. James´s Park jsme se naobědvali a pokračovali k Buckingham Palace, Piccadilly Circus, Leicester Square, Trafalgar Square s Nelson´s Column – tady dostaly děti rozchod a mohly se podívat do National Gallery, Soho, China Town, Covent Garden, popř. Oxford Street. Přes Golden Jubilee Bridge jsme se dostali k London Eye, ze kterého si mohly celé město prohlédnout. A večer jsme metrem přijeli k O2 Aréně, odkud nás vzal autobus na meeting point s rodinami, u kterých jsme byli ubytovaní. Jednalo se o černošské rodiny (poprvé), takže žáci měli příležitost se seznámit s úplně jinou rasou a kulturou. Domlouvali se samozřejmě anglicky. Rodiny se o nás hezky staraly, připravovaly nám snídaně a večeře a k tomu obědový balíček.

Další den nás páni řidiči zavezli do překrásného městečka Windsor nedaleko Londýna (jedná se o víkendovou rezidenci královny Alžběty II.). Děti si mohly projít zahrady i samotný zámek a také St. George´s Chapel (kaple, kde se odehrával sňatek prince Harryho a Meghan Markle, teď již vévody a vévodkyně ze Sussexu - the Duke and Duchess of Sussex). Odpoledne jsme pak měli zamluvenou prohlídku Madame Tussauds (nejznámější muzeum voskových figurín na světe), kde se žákům velmi líbilo. Poté dostali chvíli rozchod na Regent Street a opět metrem jsme se dostali k O2 aréně a pak do rodin.

Poslední den strávený v Londýně nás překvapil studený vítr a zatažená obloha (první dna dny bylo počasí víc než krásné), a to v Greenwichi. Viděli jsme místo, odkud vede nultý poledník (Prime Meridian), který rozděluje Zemi na východní a západní polokouli, Royal Observatory, prošli jsme okolo National Maritime Museum, zastavili jsme se u čajového klipru Cutty Sark a svezli se po řece Temži až k hradu the Tower of London s uloženými korunovačními klenoty. Prostory hradu a zahrad mohly děti prozkoumat samy. Poté jsme přešli přes Tower Bridge (i s prohlídkou) a po břehu Temže, na kterém jsme viděli např. HMS London (válečný křižník) nebo The Globe (divadlo Williama Shakespearea) jsme se dostali k Millenium Bridge, přes který jsme prošli k St. Paul´s Cathedral. Tady žáci dostali rozchod, mohli se podívat dovnitř katedrály nebo brouzdat po ulicích a obchodech a nasávat atmosféru. Samozřejmě dostali možnost nakoupit si jídlo na dlouhou cestu zpět do České republiky. Čekala nás totiž poslední jízda metrem k autobusu a pak kolem šesté hodiny večerní odjezd domů.

Přestože náš program byl opravdu náročný, žáci si exkurzi užili, mají plno vzpomínek a určitě se ještě někdy do Londýna znovu podívají.

 

 

Mgr. Oldřiška Výletová

ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín

Základní škola a Mateřská škola Svatobořice-Mistřín, okres Hodonín, příspěvková organizace

Hlavní 871/198, 696 04 Svatobořice-Mistřín

tel.: 518 620 720
skola@zssvatoborice-mistrin.cz
www.zssvatoborice-mistrin.cz