Základní škola Svatobořice Mistřín

Základní škola

Svatobořice-Mistřín

Dotazy - zjišťování zájmu o nástup do školních skupin od 25.05.2020

Základní škola

Vážení rodiče, 

dne 20.04.2020 byl rozeslán dotazník zájmu o nástup dětí prvního stupně do školních skupin od 25.05.2020. Jedná se o zjisťování zájmu, tímto krokem chceme ulehčit situaci rodinám, kdy zákonný zástupce musí nastoupit do práce. Vzhledem k tomu, že se množí dotazy k danému zjišťování, přinášíme odpovědi na nejčastejší z nich. Pokud zde nenajdate odpověď na Vaši otázku, pak ji prosím pošlete na: masek@zssvatoborice-mistrin.cz, Vaši otázku zde zveřejníme i s odpovědí pro ostatní.

1) V dotazníku chybí možnost, že dítě nenastoupí?

Dotazník zjišťuje pouze zájemce, kterí chtějí nastoupit od 25.5.2020 do školních skupin. Pokud zájem není, pak zákonný zástupce dotazník nevyplňuje.

2) Pokud dítě půjde do školní skupiny, znamená to, že se bude muset učit ještě doma? Tj. plnit úkoly zaslané přes distanční formu výuky?

Ne. To by ztrácelo smysl. Škola zajistí školní skupiny a v těchto skupinách budou žáci plnit zadané úkoly ve srovnatelné podobě přímo ve škole. Tudíž již nebude muset tyto úkoly vypracovávat doma.

3) Mám doma seniory, kteří jsou v kritickém věku, jako rodič trpím chronickou chorobou nebo mám oslabenou imunitu, dítě má oslabenou imunitu nebo pouze cítím obavy s možné nákazy. Mohu si dítě nechat doma?

Samozřejmě v tomto případě dítě do školní skupiny nenastoupí. Je to na svobodné vůli zákonného zástupce. Distanční forma výuky bude zachována. Bude to sice znásobená zátěž pro pedagogy, ale pojedeme souběžnou výuku.

4) Bude dítě navštěvovat třídu, do které chodí?

Toto bohužel zaručeno není. Škola musí zorganizovat školní skupiny tak, aby nedocházelo k míchání dětí při plynulém přechodu z dopolední výuky do školní družiny. Skupina musí zůstat ve stejném složení. Ve skupině se také nebudou střídat vyučující, ale u jedné skupiny bude přítomen jeden vyučující na dopoledne a druhý na školní družinu v pevném složení.

5) Pokud se rozhodnu, že díte bude docházet až třeba od června 2020. Bude toto možné?

K tomuto dotazu nemůžeme dát jednoznačnou odpověď. Školní skupiny budou vytvořeny k 25.5.2020 a bude-li kapacita školní skupiny naplněna, nebude možné již do skupiny v důsledku zachování hygienických opatření další dítě přijmout.

6) Bude zachována struktura rozvrhu?

Na formě, jakou bude výuka ve školních skupinách probíhat se pracuje podle počtu školních skupin a počtu dětí. Škola musí příchody do školy zorganizovat tak, aby nedocházelo ke zvýšené koncentraci osob ve vchodu do školy, na chodnách a ve školní jídelně. Proto zřejmě budou různé začátky školního vyučování a různé časy vyhrazené na stravování. Také celková délka činnosti školy zatím není stanovena. Osmihodinový pobyt dítěte ve škole bude pro dítě velká zátěž, proto bude pravdepodobně délka pobytu kratší. Zatím toto není stanoveno.

7) Když je pro žáky povinnost nosit roušku, po nějaké době budou ztrácet smysl. Žáci si je budou měnit sami?

Ano, účinnost roušky s časem klesá. Proto by mělo být dítě z domu vybaveno dostatečným množstvím roušek. Roušku si bude dítě měnit samo pod dohledem vyučujícího, který dohledne i na řádnou desinfekci rukou.  Použitou roušku si dítě uloží do zvláštního igelitového sáčku, aby bylo možné je doma vyprat a přežehlit.

8) Mám dotaz ohledně otvírání mateřských školek, zatím se o nich nikde nezmiňujete. Zda je možnost, že se otevřou, v den kdy je možnost nastoupit do školy tj. 25.5.2020. Nebo o tomto bude opět rozhodovat vláda.

Děkuji za dotaz ohledně mateřské školy. Uvažujeme o tom, že společně s prvním stupněm otevřeme i mateřské školy. Zatím je v řešení v jakém režimu a v jakém počtu dětí. Čekáme také na podrobnosti a pokyny ze strany MŠMT. Pokud budou platit podmínky jako pro žáky prvního stupně, tak nevidíme jako reálné, otevření mateřských škol v plném rozsahu. Už z důvodu nošení roušek v rámci celého dne u tak malých dětí. 

 

ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín

Základní škola a Mateřská škola Svatobořice-Mistřín, okres Hodonín, příspěvková organizace

Hlavní 871/198, 696 04 Svatobořice-Mistřín

tel.: 518 620 720
skola@zssvatoborice-mistrin.cz
www.zssvatoborice-mistrin.cz