Základní škola Svatobořice Mistřín

Základní škola

Svatobořice-Mistřín

Hola, hola, holala ... Podkověnka začala

Základní škola

Účinkování na Vinobraní v Mistříně bylo naším prvním vystoupením na začátku nového školního roku. Pěkné počasí dovolilo uskutečnit „zarážání hory“ v areálu dětského hřiště pod kostelem, kde se o nás dobře starali členové mužského sboru. Předvedli jsme nové pásmo z léta - Na vojáky.

Pan starosta obce nás požádal, zda-li bychom nevystoupili na nedělním Setkání seniorů u nás, které proběhlo 20. října v obecním kulturním domě. Zahrála cimbálová muzika ZUŠ Dubňany a my jsme zazpívali a zatančili našim babičkám a dědečkům.

Předhodové zpívání ve škole se uskutečnilo již potřetí. Letos bylo rozšířeno i pro žáky druhého stupně, kterých se ujali členové Krušpánku. Podkověnka si vzala na starost kamarády z 1. – 5. ročníku. Na pomoc byl pozván starosta slováckého krúžku Tomáš Kellner, který oba programy moderoval v kroji a vedoucí kulturního domu Rostislav Marada, jako lektor verbuňku. A už to jelo! Hodové písničky střídaly taneční čísla nebo pěvecké bloky. I naši muzikanti museli ukázat své dovednosti a zahrát choďačky, klekačky, čupačky, cúfačky, ale nejvíce se líbila varianta falešňačky. Po ukázce verbuňku v podání Tomáše Kellnera, a jeho předvedení členy Podkověnky, bylo již málo kluků, kteří by jenom seděli  a nevyzkoušeli si sami zazpívat a zatančit tento „chlapský“ tanec. Pozadu nezůstala ani děvčata, která se točila dokola. Vždyť máme velkou tělocvičnu a místa bylo dost. A jak jinak by mělo společné Předhodové zpívání skončit, než-li pozváním na naše hody a písničkou Už sem obešél Svatobořice, aj Mistřín… V hodovém průvodu bylo poznat, že pozvánka ve škole padla na úrodnou půdu. Po hodech nám přibylo i členů v souboru, kteří se sami přišli zeptat, zda-li mohou chodit do Podkověnky. „Vidíš to, já jsem ti říkal, že tě veznú!“ jsem slyšela z chodby naší školy.

Zimní téma a adventní písničky zazněly v novém programu na Mikulášské besídce, kde poprvé vystoupili všichni noví členové.

Závěrem roku 11. prosince jsme jeli v kroji do Kyjova do Domova pro seniory, abychom podpořili projekt žáků 7. ročníku, kteří si s babičkami a dědečky vzájemně dopisovali, a přinesli trochu radosti říkankami, zpěvem i tancováním v tomto předvánočním čase.

Děkujeme všem za přízeň v loňském roce a do nového přejeme jenom vše dobré!

 

                  Jarmila Maradová

ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín

Základní škola a Mateřská škola Svatobořice-Mistřín, okres Hodonín, příspěvková organizace

Hlavní 871/198, 696 04 Svatobořice-Mistřín

tel.: 518 620 720
skola@zssvatoborice-mistrin.cz
www.zssvatoborice-mistrin.cz