Základní škola Svatobořice Mistřín

Základní škola

Svatobořice-Mistřín

Pohádka o Filípkovi

Základní škola

Naše škola se přihlásila do celorepublikové soutěže

SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ

Cílem soutěže je podpora tradičních lidských hodnot – úcta k druhému, přátelství, radost z darování, pomoc druhému v nesnázích.

Pohádka pro Filípka

Existuje skutečná pohádka? Ale opravdu, opravdu skutečná?  Ano, u nás se pohádka stala, opravdu se uskutečnila.

Chcete ji slyšet? Posaďte se a poslouchejte.

Na jihu Moravy se rozprostírá vesnice, není malá ani velká a má dlouhatánský název: Svatobořice-Mistřín. Uprostřed vsi stojí velká a pěkná škola, ve které se každý školní den schází až 300 dětí.  Tak jako všechny děti mají rády veselí, sportování, tanec soutěže, po celý den je v dědině slyšet smích, radost, volání a poskakování, ….

Ale jak to v pohádkách bývá, není osud ke všem stejně spravedlivý. Před šestnácti lety se v jedné rodině narodil chlapec, pěkný jako obrázek. Pojmenovali jej Filípek. Maminka, tatínek a celá rodina z něj měli velikou radost. Také na návsi, když jej ukázali sousedům, radovali se s nimi.

Avšak za devatero vesnicemi a devatero městy se ukrýval zlý Srdcežrout.

A nepřejícímu  Srdcežroutu se ta radost nelíbila, proto vymyslel zlou věc. Očaroval srdíčko malého chlapečka – a to přestalo růst, vyvíjet se. Vesnice se zahalila do černého sukna. Nikdo si nevěděl rady.

Maminka se vypravila pro radu za hodnými lékaři a udělala dobře. Hned se našlo řešení. Filípka převezli do daleké nemocnice a srdce mu vyspravili. To vám bylo radosti. A aby Filípkovi lépe ubíhal čas v nemocnici  dostal milého kamaráda – plyšáka Štístko.  A ten ho již doprovází stále.

Po návratu domů se opět stal Filda (jak mu kamarádi říkají) veselým, usměvavým a odvážným chlapcem. Ve škole byl znám jako  pilný žák a všichni věřili, že již Srdcežrouta společně přemohli.

Srdíčko nebylo ještě dost silné, nedovolilo hrát Filípkovi honičku a kopanou. Věnoval se ve volném čase rybaření, povídání na hřištích s kamarády, četbě a vycházkám, jízdě na elektrické koloběžce.

Když Srdcežrout opět zaútočil, věděl náš kamarád, že jej čeká opět cesta za chytrými a hodnými lékaři do Motolské nemocnice, kde mu sestřičky a lékaři říkali Fíla. Věděl, že mu určitě pomohou a zlého nepřítele porazí. Vždyť i myšlenky, přátelství nás, kamarádů má také sílu. A my jsme na něj vzpomínali.

Cesty do Prahy k operačnímu zákroku se staly častými. Filípek neztratil svůj úsměv, jen úsměv trochu posmutněl.

Tu přišla dobrá zpráva: Pro Fildu je připraveno nové srdíčko. To je radosti. Tak bude dobojováno, teď už bude zlý Srdcežrout poražen úplně. Hurá!  Filípek je velký bojovník a my jsme na něj hrdí. Všichni mu držíme palce, ať nad ním už nemá Srdcežrout sílu. Do vesnice se vrátila radost a štěstí.

Víme, že zlo nemůže zvítězit nad tím, kdo i nemocen, chce být v dospělosti lékařem, aby mohl pomáhat dalším dětem.

Pohádka je se šťastným koncem.  Našemu kamarádovi přejeme, aby byl v životě spokojený a šťastný.

Přemýšleli jsme, jak můžeme pomoci my - školáci. A pak nás to napadlo. Vždyť naše škola již několik let pomáhá potřebným dětem. Sběrem víček už jsme finančně přispěli Davídkovi, Lucince, naší kamarádce Haničce z 2. A. Také jsme nasbírali víčka na učebnice pro kamaráda Daudyho z Afriky.  Aby naše snažení bylo co nejúčinnější, roznesli jsme sběrné boxy do obchodů, mateřských školek. A víčka utěšeně přibývají.

Naše srdíčko sestavené právě z červených víček dáváme milému kamarádovi a přejeme radost, úspěchy při studiu Střední průmyslové školy v Hodoníně a mnoho hodných lidí kolem.

Filípku chceme TI říci, že na nás, se můžeš vždycky spolehnout.

Básnička pro Filípka: 

Ať jsi zdravý jako rybka,

nesmí Tě chytit žádná chřipka.

Kéž by se Ti splnil Tvůj životní sen,

být nejlepším doktorem.

Jsi pro nás velký hrdina,

zdraví Tě celá škola, dědina.

Držíme Ti všichni palce,

abys měl jen zdravé srdce.

 

Závěr: 

Při vyhlášení této soutěže nás napadlo, vždyť soutěž je přímo o našem Filípkovi. O jeho nemocném srdíčku, a tak jsme vypsali čím je pro nás náš kamarád.

Děkujeme.

  Žáci 5. A

ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín

Základní škola a Mateřská škola Svatobořice-Mistřín, okres Hodonín, příspěvková organizace

Hlavní 871/198, 696 04 Svatobořice-Mistřín

tel.: 518 620 720
skola@zssvatoborice-mistrin.cz
www.zssvatoborice-mistrin.cz