Základní škola Svatobořice Mistřín

Základní škola

Svatobořice-Mistřín

Výchovný koncert - Ragtime a němý film

Základní škola
4.A
4.B
5.A
5.B
6.A
7.A
7.B
8.A
9.A
9.A-konec 2019
9.A-konec 2018
9.B-konec 2018

             

     V pátek 9.prosince 2016 uspořádala naše ZŠ ve spolupráci s KD výchovný koncert pro žáky prvního i druhého stupně. Pro tuto příležitost jsme pozvali saxofonové kvarteto SAXOPHONE SYNCOPATORS se zpěvačkou a moderátorkou Janou Dekánkovou. Toto vystoupení přiblížilo žákům hravou a poutavou formou hudbu z let 1910 - 1920,a to z období, kdy vznikal němý film.

     V první části vystoupení jsme poznali  několik typů saxofonů,  vytleskávali  jsme jazzový rytmus na druhou a čtvrtou dobu, seznámili jsme se s ragtimem – basovou linkou, harmonií, melodií – vše s ukázkami na nástrojích a obdivovali jsme krásnou stylovou zpěvačku, která předvedla jazzový zpěv z roku 1925. V druhé polovině koncertu jsme zhlédli němý film s Charliem Chaplinem z r.1916 doprovázený saxofonovým kvartetem.  Na závěr jsme si ještě poslechli jazzovou improvizaci na oblíbenou píseň Jingle Bells. Účinkující vystoupili v kostýmech, které se pro podobné účely používaly začátkem minulého století.

      Koncert byl velmi profesionální, neboť hráči i zpěvačka působí na Slovensku v prestižních swingových orchestrech. Kromě slečny  Jany Dekánkové, která byla jako vystřižená z doby počátku minulého století, jsme slyšeli Janka Gašpárka, působícího na naší škole coby  učitel dechových nástrojů při ZUŠ Dubňany, dále pak Pavola Hoďu, Frederiku Babuliakovou a Laca Fanzowitze.  Z celého hudebního srdce jim děkujeme za krásný zážitek a výlet do starých časů.

      Cílem výchovných koncertů je vést děti k poslechu kvalitní hudby, vzdělávat je v této umělecké oblasti a probouzet v nich zájem o různé typy hudebních žánrů. Letos padl los na swing a jazz, loni jsme navštívili baletní představení v Brně, předtím nám výchovný mnohožánrový koncert uspořádala ZUŠ Dubňany. Už se těšíme na další hudební překvapení příští školní rok.

                                                                                                Markéta Varmužová

ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín

Základní škola a Mateřská škola Svatobořice-Mistřín, okres Hodonín, příspěvková organizace

Hlavní 871/198, 696 04 Svatobořice-Mistřín

tel.: 518 620 720
skola@zssvatoborice-mistrin.cz
www.zssvatoborice-mistrin.cz